Ramazanda egzersiz nasıl yapılmalı?

Ramazan ayına yaklaştığımız bu günlerde herkesin aklı benzer sorular ile karışmış durumda. Özellikle belli bir egzersiz rutinine alışmış danışanlar, Ramazan ayı içerisinde nasıl bir yol izleyeceğini karar veremiyor. Bu postumuzda da hem aklınıza takılan soruları cevaplamak hem de sizler icin bir yol haritası çizmek istedik.

Ramazan ayında klinik pilates yapabilir miyim? Yoksa ara mı vermeliyim? Ara vermemin bir sakıncası var mı?

Uzun süredir pilatese devam eden danışanların bayram ile verecekleri 5 haftalık ara, hem motivasyon kaybına hem de fiziksel olarak bir kaç ay geri gitmelerine neden olacaktır. Özellikle kazanılmış alışkanlığın kırılmasına ve egzersiz rutininin kaybedilmesine neden olacaktır. Bu sebeple, ramazan boyunca basit de olsan pilates egzersizlerine devam etmek danışanları hem daha zinde tutacak hem de alışkanlıkların kaybedilmemesini sağlayacaktır.

Klinik pilatese Ramazan'da yeni başlayacağım. Bir sakıncası olur mu?

İnsanlar ramazan boyunca hareketsiz kalmaya ve dinlenmeye yatkındır. Ramazan boyunca çok fazla hareketsiz kalmak kasların kısalmasına ve esnekliğin kaybedilmesine neden olup yaralanmalara daha açık hale gelmesine neden olmaktadır. Buna ek olarak çok fazla hareketsiz kalmak kişinin günlük işlerini bile yaparken daha çok yorulmasına ve isteksiz kalmasına neden olacaktır. Bu sebeple Ramazan boyunca basit egzersizlerle hem egzersiz alışkanlığı kazanılır hem de kas sağlığı korunur.

Oruç tutarken egzersiz yapmak beni yorar mı? Zorlanır mıyım?

Oluşturulacak doğru egzersiz programı sayesinde, danışanın ramazan ayında egzersiz kondisyonunun ve rutininin korunması sağlanabilir. Egzersiz programı, danışanın çok zorlanmadan ve yormadan yapabileceği hareketlerle oluşturulur. Bu sayede, ramazan boyunca hareketsiz kalıp vücudun egzersiz rutini bozulmaz ve yapılacak egzersizlerle vücut zindeliği korunur.

Kaynak: https://www.bezmialemscience.org/archives/archive-detail/article-preview/effect-of-pilates-exercises-on-the-body-compositio/52694

WhatsApp